Sisustuselemendid

Unenäopüüdjad

Must druužikiviga unenäopüüdja, 50cm

Unenäopüüdjaid olen ma tänaseks teinud juba päris kaua. Esimesed said tehtud suisa 2018 aasta varakevadel. 

Kõik sai jällegi alguse sellest, et mul kujunes oma nägemus, milliseid unenäopüüdjaid ma valmistada soovin ning aja jooksul sai välja töötatud mulle omane stiil ja tehnika. Eriliseks teeb nad see, et kõik minu unenäopüüdjad on algusest peale käsitsi heegeldatud, mis on üpris ajamahukas töö (sellest ka keskmisest kõrgem hind). 

Ääretult oluline on mulle ka see, et kasutatud oleks ainult kvaliteetseid materjale. Seetõttu kasutan ma vaid häid pärleid, poolvääriskive ja ripatseid ning isegi iga sulg saab enne unenäopüüdjale kinnitamist üle kontrollitud, et see oleks ilus ja terve. Selle aja jooksul on neid rännanud päris palju ka üle maailma. Minu unenäopüüdjad on leidnud endale kodu nii USA-s kui isegi Kanadas, rääkimata siinsest mandrist. Kui tore eksole!

Aga kas sa tead, kust on unenäopüüdjad pärit? 

Täpse päritolu kohta on liikumas mitmeid andmeid, kuid põhiliselt arvatakse, et unenäopüüdjad on pärit Ameerika indiaanlastelt, täpsemalt Ojibwa hõimust. Ojibwa hõim uskus, et ämblikud on kodu valvajad ning kaitse ja turvalisuse sümbolid. Vana Ojibwa legendi kohaselt oli müstiline ja matriarhaalne “ämbliknaine” kunagi oma hõimu vaimseks kaitsjaks.

Emakujuna nähtud Ämbliknaine kaitses eriti imikuid ja lapsi. Legendi järgi oli tal raske jätkata oma rahva kaitsmist, kui nad rändasid üha kaugemale. Seetõttu lõi ta tähendusrikka ja legendaarse unenäopüüdja, mida ta andis kaasa oma hõimu inimestele laste kaitseks siis, kui nood kaugemale rändasid. Tema eeskujul jätkasid unenäopüüdjate valmistamist emad ja vanaemad põlvkondade jooksul, et kaitsta oma lapsi ja perekonda isegi siis, kui neid lahutas suur vahemaa.

Halvad vaimud ja unenäod jäid unenäopüüdja võrkudesse kinni, samas kui head unenäod ja kaitsvad vaimud laskusid mööda sulgi alla magaja juurde. Hommikused päikesekiired aga lahustasid kõik võrku jäänud halvad vaimud. Seega usutakse ka täna, et unenäopüüdjal tasuks aegajalt lasta end laadida päikese käes.

Originaalselt kasutati unenäopüüdjate valmistamiseks vaid naturaalseid materjale ning suled pärinesid ainult kotkastelt. Sulgede muster kajastas seda, milline roll oli selle omanikul hõimus. Seega on tänapäeval väga raske luua täielikult autentset unenäopüüdjat. Küll aga on tegu äärmiselt ilusa ja omanäolise sisustuselemendiga, millel on kaunis ajalugu. 

Mina isiklikult leian, et minu unenäopüüdjad on isikupärase disainiga ning erilised sisustuselemendid. Värvipsühholoogiast tulenevalt leian, et igal unenäopüüdja värvil on oma roll, ning meil on ka teadlikult toetada end kasutades enda jaoks sobivaid värve sisustuses. Lisaks ma usun, et oma roll on ka poolvääriskividel meid toetava keskkonna loomisel, seega meeldib mulle ka neid oma disainis kasutada. 

Mida ma aga päris kindlasti saan teile kinnitada on see, et iga unenäopüüdja on tehtud suure hoole ja armastusega ning ma loodan, et need positiivsed emotsioonid saadavad ka teid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga